UPUTSTVO ZA ODRŽAVANJE PARKETA

Kako se radi o drvetu koji je higroskopni i anizotropan materijal, parket je osetljiv na promene vlage i temperature tako što se uteže ili bubri.

Optimalni uslovi u stambenim prostorima , kako za zdravlje ljudi, tako i za dugovečnost parketa, su temperatura vazduha od približno 18-22ºC i relativna vlažnost vazduha u prostoriji od 45 do 60%.

Viši sadržaj vlažnosti vazduha u prostoru može dovesti do bubrenja, koritanja ili u krajnjem slučaju podizanja parketa od podloge.

Parketi su najosetljiviji na vlagu neposredno posle ugradnje i lakiranja. Moramo biti svesni činjenice da su današnji uslovi brze gradnje i upotreba materijala na vodenoj bazi često razlog nemogućnosti potpunog isušivanja, pre nego što se objekti završe i usele. Upravo ta zarobljena vlaga iz zidova i podne betonske konstrukcije polako i nezaustavljivo isparava, a ta,za naše oči neprimetna vodena para, cirkuliše i kruži u okviru samih prostorija , polako ali sigurno prodirući i u površine parketa. Dodatno se unese značajna količina vode na unutrašnje zidne površine stanova prilikom završnog krečenja. Sve opisano se dešava upravo pre nego što se izvede završno lakiranje podnih parketnih površina i u trenucima kada parket nije u potpunosti zaštićen.

Zato je neophodno odmah po useljenju u stanove svakodnevno i redovno, što je više moguće provetravati stanove, a najmanje dva do tri meseca od useljenja, da bi zarobljena vlaga iz zidova isparila u atmosferu, a ne u najveću drvenu površinu stana, a to je upravo parket. Treba znati da preterano niska vlažnost vazduha u zimskim uslovima i povećana temperatura uzrokuje skupljanje(rasušivanje) i pojavu pukotina između daščica na površini laka.

Zašto se parket svake zime rasuši (sasuši)?

Problem je u suvom vazduhu u prostoriji, koji nastaje uključivanjem grejanja. U slučaju centarlnog grejanja, relativna vlažnost vazduha pada na 25-30%, što je pogubno za parket.

Drugi problem nastaje prilikom jutarnjih zimskih provetravanja stanova. Tako da prilikom otvaranja terasnih vrata ili prozora (obično jutarnje temperature spolja, u našim zimskim klimatskim uslovima, su ispod ili daleko ispod 0 , a unutrašnja temperatura vazduha u stanu često prelazi 20 i više stepeni) što dovodi dodatno, do takozvanog temeperaturnog šoka u strukturi drveta, a samim tim do naglog skupljanja pojedinačnih letvica parketa , čiju manifestaciju (posledice) često uočimo odmah, i to u vidu pucketanja laka, koje se čuje kao tanko kidanje niti, a ubrzo kasnije i vidno uočavamo rasušenost i pukotine laka na sastavcima letvica parketa.

Predlažemo, da se u sezoni grejanja, vrši dodatno vlaženje vazduha, kako bi se postigli optimalni uslovi (posebno u prostorijama sa centralnim grejanjem).

Ako u prostorijama ne osiguramo odgovarajuće klimatske uslove (40-60% relativne vlažnosti vazduha), parket neće biti takav kakav je bio nakon postavljanja, pa se na mestima spojeva mogu pojaviti neravnomerne pukotine različite širine.

Kod postavljenih parketa , obavezno je osigurati optimalnu vlažnost vazduha od 50-60% ugrađivanjem ovlaživača,i to u zimskom periodu u toku rada centralnog grejanja, i isušivača u slučaju visoke vlažnosti u prostorijama, kako bi drvo manje“ radilo“.

Odgovarajući klimatski uslovi, postižu se korišćenjem ovlaživača koji se kače na grejna tela(radijatore), ili sušenjem veša ili stavljanjem vlažnih krpa na radijator.

Treba imati na umu, da je drvo živ prirodni materijal, te se uvek nastoji prilagoditi uslovima u prostoru, koji nikada nije moguće potpuno kontrolisati, pa i pored uvažavanja svih uputstava , male pukotine nije moguće u potpunosti izbjeći.

Radi boljeg i dugotrajnijeg održavanja parketa u “ svežijem“ stanju potrebno je parket redovno čistiti.

Kod redovnog čišćenja možemo se poslužiti usisivačem , običnom metlom ili krpom odnosno pod možemo usisavati , mesti ili brisati.

Možemo se poslužiti mekanom blago vlažnom krpom, dobro oceđenom (nikako jako natopljenom).

Nakon svakog čišćenja parketa pod mora biti potpuno osušen.

Kad je reč o slučajno prosutim tečnostima (voda,sok, čaj, vino,kafa i sl.) koje dospeju na parket , onda ih je potrebno odmah i bez odlaganja ukloniti i dobro obrisati s poda (parketa).

Parket će se iskorititi ili odlepiti i podići od podloge, ako postoji i minimalni prodor vlage, iz drugih izvora kao što su loše izvedena hidroizolacija bilo na: podu , temeljima , fasadi ili terasi ,od kupatila, kao i ako dođe do pucanja vodovodnih cevi ili cevi centralnog grejanja .

Posebnu pažnju skrećemo na kupatilo : -nikada prilikom čišćenja, ne tuširati spolja kadu i keramičke pločice, jer će to sigurno izazvati prodiranje vode, ispod ulaznog praga i dalje kroz betonsku podlogu, ispod parketa a samim tim i bubrenje odnosno podizanje letvica parketa.

*Posle tuširanja, nikako ne izlaziti vlažnim papučama, iz kupatila na parket, jer će sigurno vremenom, parket u blizini ulaska u kupatilo reagovati.

*Iznad kupatilskih kada, obavezno pre prvog tuširanja, postaviti zastor (zavesu), kako ne bi došlo, do velikog navlaživanja kupatila a samim tim do prodora vlage, dalje do ispod površine parketa.

Lakirani pod, ne sme biti trajno izložen vlazi i vodi, ni u najmanjim količinama, jer to šteti drvetu.

Životni vek laka na parketu produžavamo ako ga posle ćišćenja, povremeno premažemo emulzijom voska ili sličnog sredstva za negovanje parketa ali u tom slučaju, treba strogo voditi računa, da li upotrebljena sredstva hemijski odgovaraju ugrađenom laku.

Kod prostorija velike sunčeve osvetljenosti preporučujemo sprečavanje direktnog padanja sunčevih zraka (roletnama , tamnim zavesama i sl.) na površinu parketa a naročito u letnjem periodu jer parket pod uticajem ultraljubičastih zraka , promeni boju , a najčešće dobija tamniju.

Preporučujemo da na donju stranu nogu stolica , stolova i pokretnih predmeta obavezno nalepite štitnike od filca , kako bi zaštitili površinu laka od ogrebotina.

Stavite otirače ispred ulaznih vrata kako bi sprečili unošenje peska, vlage i prljavštine na parket, jer oni deluju poput brusnog papira i paraju lak , a unošenje vlage na obući izaziva blago bubrenje, zatim pucketanje i vremenom odlepljivanje od podloge.

Stavite tepihe na najprohodnijim delovima a posebno u predsobljima i u blizini ulaznih vrata.

Izbegavajte gumene prekrivke stavljati direktno na lakiranu površinu parketa.