Svi parketi moraju biti skladišteni u zatvorenom i suvom prostoru.
Parketi ne smeju biti složeni direktno na cementnu košuljicu (pod) i izloženi sunčevoj svetlosti.
Preporučuje se skladištiti parket u prostoru sa temperaturom između 18-22 stepena C (ne u pretoplim ili hladnim prostorijama,nikako u otvorenom prostoru).
Vlaga parketa kreće se od 7-13%.
Kako se radi o drvetu, koji je higroskopan i anizotropan materijal, parket je osetljiv na promene vlage – uteže se i bubri.
Smerovi bubrenja kod pojedinih tipova polaganja parketa:
Osnovni zahtev prilikom postavljanja parketa jeste da vlažnost podloge ne sme preći 2% za hrast i jasen, odnosno 1,7% za bukvu , bagrem i orah.
Kod podnog grejanja površinska temperatura poda ni na jednom mestu ne sme biti iznad 25 C .Optimalna vrednost sobne temperature iznosi 20-22 C, a relativne vlažnosti vazduha od 40-60%.
Pre i nakon ugradnje parketa relativna vlažnost vazduha u prostoru mora biti između 45-60%.
Pre početka ugradnje parketa svi završni radovi moraju biti gotovi, a zidovi i betonska košuljica (podloga) potpuno suvi.
Pre početka ugradnje preporučuje se podlogu impregnirati poliuretanskim premazima kako bi dodatno očvrsnula , a parket se dodatno zaštitio od zaostale vlage.
Ne otvarati pakete parketa dok niste potpuno spremni za početak polaganja. Otvarati i polagati paket po paket.
Ako je debljina završnog sloja glazure(betonske košuljice) do 4 cm, maksimalna vlažnost podloge ne sme iznositi više od 2%, a ako je debljina betonske podloge 4-6 cm, maksimalna vlaga ne sme prelaziti 1,8 %.
Parket je moguće polagati jedino na čvrstu podlogu.
Podloga mora biti čista, suva, ravna bez pukotina, stabilna, otporna na pritisak i savijanje i debljine 4-6 cm.
Parket je površina koja stalno „radi“, zato je najstabilniji način postavljanja onaj u kojima su daščice pod uglom od 90 stepeni (riblja kost , šah polje, stari srpski slog, italijanski slog, razni mozaici i sl).
Takođe, što su daščice manjih dimenzija parket je stabilniji i obnuto, što su daščice tanje parket je nestabilniji i brže se koristi.
Nasuprot tome, najnestabilniji način slaganja je engleski slog (paralelne daščice kao kod brodskog poda).
Kod paralelnog postavljanja parketa , daščice postaviti uzdužno u prostoriju prema glavnom izvoru svetla.
Kod cevi od grejanja probušiti rupu u parketu približno do 2 cm veću od promera (prečnika) cevi. Kasnije spoj zatvoriti kitovanjem ili manžetnom.
Postavljen i nebrušen parket tj. pod ostaviti 10-15 dana, da se malo „smiri“ i prilagodi prostoru, uz uslov da je relativna vlažnost vazduha u prostoriji manja od 50%, a tek tada pristupiti završnoj obradi tj. brušenju, gletovanju i lakiranju.
Ako je relativna vlažnost vazduha u prostoriji, sa polepljenim parketom veća od 60%, trebalo bi odmah posle 24 h pristupiti brušenju (hoblovanju) i lakiranju parketa, da parket ne bi primio, tokom „odležavanja“, dodatnu vlagu iz vazduha.
Međutim to je nemoguće sprovesti zbog potrebnog vremena za tehnološko sazrevanje i postizanje pune čvrstoće lepila.
Postavljen parket možete odmah (po vezivanju lepila) brusiti i lakirati, ako je vlaga betonske podloge manja od 2% i ako je vlažnost vazduha u granicama od 50-60%. Tada nije potrebno dodatno odležavanje parketa, jer su uslovi za završnu obradu parketa optimalni.
Najdelikatniji deo je lakiranje, jer osim kvalitetnog laka, zahteva i određene klimatske uslove (vlažnost i temperatura vazduha), higijenske uslove (polepljeni parketi pre hoblovanja i lakiranja moraju biti zaštićeni od molerskih i drugih radova , kako prašina i vlaga ne bi prodrle između daščica parketa).
Kvalitet laka se ne ogleda samo u visini sjaja, već i u otprnosti na habanje.
Brusiti i lakirati parket odmah nakon postavke je najbolje, ako su uslovi optimalni, jer se može desiti, da u slučaju velike vlažnosti u vazduhu , parket povuče vlagu u sebe (napne se i nabrekne), te se može iskorititi ili da ta napetost popusti nakon rada centralnog grejanja i tada se pojave pukotine na sastavcima daščica parketa(razlog je isušivanje i pad vlažnosti vazduha ispod 50 %, pa se parket uteže).
Ako parket posle lepljenja nije zaštićen najlonskom folijom ili kartonom, usled molerskog brušenja zidova i drugih naknadnih zanatskih radova, dolazi do mešanja štuko mase sa krečnim materijalom i drugom prašinom, što rezultira delimičnom promenom boje penetrirane štuko mase, a kao posledica javljaju se „optički“ risevi na površinama lakiranog parketa, vidljivim na sastavcima daščica u slogu.
Ako prostorija u kojoj je lakiran parket nije bila dobro očišćena i provetrena od mikro prašine, tada pri lakiranju prašina pada na površinu laka i rezultira „tačkicama“. Lakovi deluju kao pravi magnet za prašinu.
SUVA UGRADNJA, tj. ugradnja na pripremljenu suvu podlogu preko kojeg su položene ploče(podne parootporne iverice sa utorom i perom ili iste OSB ploče minimalne debljine 18mm) montirane shodno uputstvima proizvođača korištenih materijala. Takav način omogućava ugradnju u kratkom roku. Podovi se učvršćuju zakucavanjem čivija u pero pod uglom od 45°, a može se vršiti i montaža u kombinaciji sa lepljenjem dvokomponentnim lepilom, što je bolja varijanta (čivija privuče i drži lamelice, dok lepilo ne stegne).